RPH


Rancangan Pengajaran Harian


Tarikh/                        :19 Mac 2012/           

Masa                          : 7.20-8.20

Kelas                          : 1 Bestari

Bilangan pelajar          : 38 orang                                                     

Matapelajaran            : Bahasa Malaysia

Tema                          : Keluarga

Tajuk                          : Kasih Ibu

Standard  kandungan

1.2       :Mendengar,mengecam dan menyebut bunyi bahasa ,iaitu   

            sukukata , perkataan, frasa dan ayat yang betul betul.

2.1       :Asas membaca dengan sebutan yang betul


Standard Pembelajaran

1.2. 2    :Mendengar, mengecam dan menyebut nama abjad dengan   betul  dan tepat                          

2.1.2     :Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan sebutan yang betul


Objektif                      Diakhir pengajaran murid-murid akan dapat:

1.Menyebut sukukata dan perkataan.

2.Mengeja dan membatang sukukata.

Pengetahuan

Sedia Ada                   : Murid pernah belajar abjad dan sukukata di Pra sekolah.

Media/Bahan              : Carta, CD , buku teks, kad perkataan,lembaran kerja


Perisian kurikulum

Nilai                            : Kerajinan

Ilmu                            : Sains

KBT                            : kemahiran berfikir (mengumpul dan mengelas)

                                     BCB (bacaan intensif)

SB                              : Tatabahasa (kata nama am)

Kosa kata                   : roti ,susu ,kerusi,baju






Rancangan Pengajaran Harian  (Konstruktivisme )- unit 1

           

   
   Fasa
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan / Nota
Aktiviti Guru
Aktiuviti Murid
Permulaan/
mencungkil
idea
(set induksi)
(5minit )
Nyanyian
Lagu
‘kasih ibu’
Guru meminta murid- murid  menyanyikan lagu kasih ibu   bersama- sama iringan muzik.
Bersoaljawab dengan murid tentang keluarga.
Guru mengaitkannya dengan isi pelajaran 
yang hendak diajar
 
Murid memberi respon
 menyanyikan lagu dengan bimbingan guru
Murid memberi respon dengan setiap soalan guru
Murid bersoaljawab dengan guru mengenai perihal kasih ibu.
Strategik / Teknik:
Didik Hibur, Soal jawab secara lisan
KB: menghubungkaitkan
BCB:Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan  persekitaran murid- murid.
BBB: Komputer CD, gambar keluarga, buku teks Bahasa Malaysia Tahun 1
Langkah 1
Membaca sukukata
( 15 minit )
Membaca dan menaakul   sukukata
Membaca dan menaakul gambar  gambar yang ditunjukkan
Guru membimbing  murid membaca  sukukata terbuka.
Berdasarkan paparan carta sukukata.
Guru  membimbing murid menyebut sukukata terbuka
Contoh:
ca  ce   ce  ci  co  cu
 Guru membimbing murid mengeja dan membatangkan sukukata menjadi perkataan bermakna
Contoh:
Ci li
Murid membaca  sukukata terbuka dan perkataan  dengan bimbingan guru.
Murid membaca secara kumpulan ataupun individu
Murid juga  diminta   meneliti teks sambil menaakul gambar.
Murid mengeja dan membatang sukukata menjadi perkataan secara kelas.
Strategi / Kaedah : membaca dan menaakul gambar
KB : membuat inferens
BCB:
i.membaca dengan intonasi yang betul
BBM:
Komputer/ LCD
Papan sukukata
Langkah 2
Menjana idea.
Aktiviti Kumpulan
( 15minit )
Membina perkataan daripada sukukata yang diberi.
Membahagikan murid kepada 5 kumpulan:
Guru mengedarkan kad-kad suku kata  mengikut kumpulan
Guru memberikan arahan untuk menyusun sukukata menjadi perkataan dalam kumpulam masing-masing
Guru menulis perkataan –perkataan  yang dibina oleh murid di papan  hitam.
Guru memberi peneguhan semua perkataan yang dibacakan oleh setiap kumpulan.
Murid berada di dalam kumpulan yang ditetapkan.
Murid berbincang di dalam kumpulan masing- masing
Wakil setiap kumpulan akan tampil ke hadapan  mempamerkan kad sukukata menjadi perkataan ,mengeja dan
membatang  perkataan. .
Murid lain diminta mendengar kemudian ikut menyebut mengeja dan membatang perkataan tersebut.
Ulang pula aktiviti untuk kumpulan lain dengan perkataan yang lain pula
Murid menulis perkataan  di dalam buku tulis
Strategi/Kaedah
Perbincangan kumpulan diikuti persembahan hasil perbincangan
KB:
Menghubungka-
itkan , menjana idea
BCB: Memproses maklumat dan melaporkan maklumat
BBM:Gambar- gambar
Langkah 3
Mengaplikasikan Idea
(20 minit )
Lembaran kerja.
Menyalin perkataan  .
Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid menyalin semula perkataan  berdasarkan maklumat yang telah dipelajari.
Aktiviti Pengukuhan:
Murid yang telah siap diberi lembaran kerja
Aktiviti Pemulihan
Murid yang belum menguasai  sukukata diberi bimbingan
Murid menyalin semula perkataan yang diberi
Di dalam buku latihan.
Murid yang telah menyiapkan kerja diberi latihan pengukuhan
Strategi/Kaedah :
Menulis/ melukis
KB:
Menghubungkaitkan menjana idea
BCB: Memproses maklumat menjana idea
BBM:Lembaran kerja papan tulis
Rumusan/ penutup
(5 minit)
Rumusan / nilai murni daripada tajuk hari ini/ nyanyian
 “ kasih ibu”
Guru merumus isi pelajaran dan meminta murid menyatakan nilai murni berdasarkan pelajaran
Guru meminta murid menyanyi bersama- sama
Mu rid menyatakan nilai murni dengan bimbingan guru.
Murid menyanyi bersama - sama lagu “ “Kasih Ibu”
Strategi/
Kaedah:
Lisan/didik hibur
BBM:Komputer, LCD,  papan tulis



Penilaian Pengajaran

Murid-murid telah dapat :

1.         Menyebut  sukukata

2.         Mengeja dan membatangkan sukukata menjadi perkataan


Refleksi

35 daripada 38 orang murid dapat mengecam, menyebut, mengeja dan membatang sukukata menjadi sekurang –kurangnya 5 perkataan.

3 daripada 38 orang murid belum menguasai abjad dan diberi bimbingan individu.








4 comments:

  1. stratergi yang baik dalam membimbing anak-anak untuk lancar dalam membaca sambil menerapkan nilainilai murni dalam sanubari generasi muda hari ini...

    ReplyDelete
  2. boleh dijadikan panduan utk rakan2 sejawat...dan rujukan umum. tahniah! :)

    ReplyDelete